We wtorek 3 grudnia w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej odbyła się promocja "Kalendarza Beskidzkiego" (Historie z tej ziemi) na rok 2025. Od kilkunastu lat ten znakomicie redagowany rocznik wydawany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, a na jego łamach ukazują się wartościowe artykuły o tematyce regionalnej. Spotkanie promocyjne w "Kubiszówce" zainicjowali: Grażyna Staniszewska, wieloletnia przewodnicząca TPBBiP, Iwona Kusak, kierownik "Kubiszówki" oraz Jan Picheta, redaktor naczelny KB.
W najnowszym wydaniu "Kalendarza Beskidzkiego" znalazło się ok. czterdziestu tekstów, a wśród nich artykuły o niezwykłych ludziach współtworzących historię Podbeskidzia i miasta nad rzeką Białą. Godne polecenia są zwłaszcza artykuły: Teresy Dudek-Bujarek o prof. Michale Klisiu, wybitnym artyście plastyku i pierwszym rektorze katowickiej ASP; Kingi Kawczak o Ignacym Bieńku, awangardowym artyście i twórcy pamiętnej mozaiki przy ul. Leszczyńskiej, wyburzonej w barbarzyński sposób w roku 2000 z pobudek komercyjnych (w miejscu monumentalnego działa sztuki stoi teraz Centrum Handlowe Gemini) czy Wioletty Lewandowskiej o Igorze Mitoraju, absolwencie bielskiego Liceum Sztuk Plastycznych, który zrobił światową karierę i na stałe osiedlił się w Toskanii, gdzie zmarł w glorii genialnego rzeźbiarza monumentalnych postaci mitologicznych. W roczniku znalazły się ponadto teksty wspomnieniowe poświęcone zmarłemu niedawno znakomitemu aktorowi Jerzemu Stuhrowi, drowi Jerzemu Polakowi, wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Historycznego Bielska-Białej i twórcy Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, a także Tadeuszowi Modrzejewskiemu - "ostatniemu polskiemu skrybie", którego życiową pasją było przepisywanie całego dorobku pisarskiego Władysława Stanisława Reymonta, autora "Chłopów". Na szczególną uwagę zasługuje także rozmowa Małgorzaty I. Skórskiej z Sebastianem Kawą - lekarzem i mistrzem lotnictwa sportowego. Autorka rozmawia z nim o niezwykłym wyczynie, jakim był przelot szybowcem w dniu 20 lipca 2024 roku nad pasmem Karakorum i szczytem K2. Dodać trzeba, że wywiad okraszony został unikatowymi, kolorowymi zdjęciami Himalajów wykonanymi przez Sebastiana Kawę z kabiny samolotu.
W najnowszym numerze "Kalendarza Beskidzkiego" nie zabrakło także tekstów pracowników Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. I tak, Paulina Serafin-Kraus, kustosz Biblioteki UBB, przypomniała historię zabytkowego drewnianego kościółka pw. Jana Chrzciciela z Komorowic Krakowskich, którego replika znajduje się obecnie w podkrakowskiej Woli Justowskiej. Natomiast prof. Marek Bernacki podzielił się swoimi wspomnieniami ze spotkań z "ciekawymi ludźmi", którzy wywarli wpływ na jego życie: prof. Aleksandrem Krawczukiem (znawcą starożytności), prof. Janem Błońskim (historykiem i krytykiem literackim), o. Tadeuszem Rydzykiem (niegdyś nikomu nieznanym redemptorystą), o. Rogerem Schutzem, założycielem wspólnoty ekumenicznej w Taize, oraz Jerzym Turowiczem, wieloletnim redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego". W drugim swoim artykule prof. Bernacki omówił książkę Stanisława Gębali, emerytowanego prof. ATH/UBB, zatytułowaną "Niezapisane rozmowy" i poświęconą w dużej mierze trwającej przez trzydzieści pięć lat korespondencji bielskiego historyka literatury z Tadeuszem Różewiczem, klasykiem polskiej poezji XX wieku.
Warto sięgnąć po najnowsze wydanie "Kalendarza Beskidzkiego", by zatopić się w lekturze naprawdę niezwykłych "historii z tej ziemi"!
Na koniec informacja: "Kalendarz Beskidzki" na rok 2025 można kupić w Księgarni Klimczok w Bielsku-Białej. Można też zapoznać się z zamieszczonymi w nim artykułami, odwiedzając Czytelnię Biblioteki Uniwersyteckiej.
©2024 WH-S. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Dział Marketingu