Jesteśmy UNIWERSYTETEM! Dołącz do nas, zostań studentem UBB!

Remember to Remember

Projekt Erasmus+ z udziałem Wydziału Humanistyczno-Społecznego

Pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego biorą udział w działaniach międzynarodowego projektu pn. „Remember to Remember”, w ramach którego opracowane są narzędzia do pamięci prospektywnej i treningu metapoznawczego wspomagające dzieci oraz młodzież z trudnościami w uczeniu się i/lub zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

Projekt „Remember to Remember”, 2021-1-CZ01-KA220-SCH-000032703, finansowany ze środków programu Erasmus+, realizowany jest w terminie 1.01.2022 – 31.12.2024 przez 4 uczelnie:

  • VSB – Technicka Univerzita Ostrava, Czechy (koordynator),
  • Haskoli Islands, Islandia,
  • Hogeschool Gent, Belgia,
  • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Z ramienia UBB koordynatorką projektu jest dr Dagmara Mika (Dział Współpracy Międzynarodowej). Natomiast koordynatorką ds. merytorycznych została dr Małgorzata Jopek-Bizoń z Instytutu Neofilologii, a zespół merytoryczny ponadto tworzą pracownicy Instytutu Pedagogiki – prof. dr hab. Ernest Zawada, dr hab. Ewa Kochanowska, prof. UBB, i dr Justyna Wojciechowska. W skład zespołu projektowego powołano także zespół do spraw ewaluacji i promocji w składzie: dr Agnieszka Będkowska-Kopczyk z Instytutu Neofilologii i mgr Maria Kubica, specjalista ds. współpracy międzynarodowej.

W pierwszej fazie projektowej zespół opracowuje kompleksową metodologię Treningu Pamięci Prospektywnej i Metapoznawczej. Konkretna metoda zostanie zaprezentowana ekspertom (pedagogom specjalnym, doradcom szkolnym i ekspertom z zakresu psychologii wychowawczej i edukacji włączającej), następnie przeprowadzona będzie faza testowa, a także warsztaty dla pedagogów specjalnych i doradców szkolnych. To innowacyjne narzędzie będzie reprezentować nowe podejście do lepszego wspierania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w edukacji, szczególnie dzieci ze spektrum autyzmu i rozwoju ich kluczowych kompetencji metakognitywnych i pamięci prospektywnej.

W ostatnim etapie projektu przygotowana zostanie monografia naukowa poruszająca tematykę pamięci prospektywnej, treningu metapoznawczego, procedur badawczych, faz podejmowanych działań w poszczególnych krajach. Publikacja zostanie opracowana przez zespół ze wszystkich uczelni partnerskich uczestniczących w projekcie.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: https://retore.vsb.cz/

Współpraca z ośrodkami kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Zespół projektu Erasmus+ pn. Remember to Remember rozpoczął fazę upowszechniania projektu oraz konsultacji dotychczas wypracowanych rezultatów intelektualnych w ramach zadań projektowych.dofinansowane-przez-ue.pngrtr.webp

©2024 WH-S. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Dział Marketingu 

Zapisano