Jesteśmy UNIWERSYTETEM! Dołącz do nas, zostań studentem UBB!

Aktualności

Sprawozdanie z warsztatów dialektologicznych w Łosicach

Data: 21.08.2024 Kategoria: Konferencje

W dniach od 22 do 29 lipca 2024 roku odbyły się w Łosicach na Podlasiu Południowym warsztaty dialektologiczne realizowane po raz XI w ramach projektu „Dialog pokoleń”, który ponownie zyskał finansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury dzięki programowi Ojczysty – dodaj do ulubionych.

W wydarzeniu po raz drugi reprezentowała nasz uniwersytet dr hab. Jolanta Szarlej, prof. UBB. Na konferencji naukowej pt. Dialog pokoleń w języku ogólnym i różnych odmianach polszczyzny wygłosiła referat pt. – Językowy obraz DZIEWICY – źródła oraz współczesny kształt w różnych odmianach polszczyzny, uczestniczyła również w kilkudniowych warsztatach, albowiem „Dialog pokoleń” to dwa powiązane wydarzenia: konferencja naukowa oraz warsztaty dialektologiczne dla badaczy języka polskiego oraz młodzieży zaangażowanej w prace projektowe w danym roku. W roku 2024 terenem badań językowych była Ziemia Łosicka, a do grona badaczy dołączyli uczniowie ze szkół w Niemojkach, Platerowie i Ruskowie.

W programie uczestniczą zarówno naukowcy: językoznawcy i kulturoznawcy z kilkunastu ośrodków naukowych w Polsce, jak i studenci, nauczyciele oraz uczniowie ze szkół Mazowsza, Podlasia i Suwalszczyzny, którzy prowadzą badania terenowe, dokumentując zapisami lub nagraniami ślady językowej przeszłości tego terenu oraz fotografując zabytki kultury ludowej regionu (materialnej i duchowej). Wakacyjna konferencja i warsztaty to zwieńczenie całorocznych poszukiwań: podsumowanie wyników prac terenowych, prezentacja zebranego materiału językowego i kulturowego oraz jego pierwszych analiz naukowych.

W minionej dekadzie „Dialog pokoleń” gościł już m.in. w Suwałkach, Sejnach, Augustowie, Grajewie, Ostrowi Mazowieckiej, Dąbrowie Białostockiej i wielu innych miastach i miasteczkach Polski północno-wschodniej. Organizatorami spotkania od lat są niezmiennie Towarzystwo Kultury Języka, Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Języka Polskiego, a misją projektu jest ocalanie od zapomnienia gwar ludowych oraz regionalnego dziedzictwa kulturowego Mazowsza, Podlasia i Suwalszczyzny.

Czy podobna inicjatywa mogłaby zostać podjęta i zrealizowana w Bielsku-Białej?

Uczestnicy warsztatów w tym roku zwiedzali m.in. Drohiczyn, Mielnik, Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie oraz pałac w Korczewie, a także Sokołów Podlaski i Węgrów.

Więcej informacji na stronie projektu „Dialog pokoleń”:
https://dialogpokolen.uw.edu.pl

____________
Zdjęcia ze strony „Dialogu pokoleń”: źródło, Spotkanie „Dialogu pokoleń” w Łosicach w dniach 22-29 lipca – Dialog Pokoleń (uw.edu.pl) (data dostępu: 16.08.2024]
Zdjęcia własne: źródło, Jolanta Szarlej

Pliki do pobrania

©2024 WH-S. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Dział Marketingu 

Zapisano